Ovaj je "Okrugli stol" kojeg su inicirali članovi Hrvatskog društva za medicinsku informatiku na temu:
"HRVATSKO ZDRAVSTVO NA PUTU PREMA EU - STANJE I SMJER RAZVOJA INFORMATIZACIJE ZDRAVSTVA"
Kao i svakom drugom sredstvu za rad i ovom su dobrodošla
osnovna uputstva i napomene za negovo efikasno korištenje.
Jedino, ovakva su sredstva u raznim stadijima razvoja i njihovi su opisi rjeđi. Stoga su sve primjedbe i ispravke još dragocjenije.
Pravila i uvodne napomene za sudionike ovog "Okruglog stola"
Ovaj je asinkroni (jer ne ovisi o baš istodobnom vremenu prisustva drugih) "okrugli stol", kao sredstvo suvremene kulture rada, sačinjen od foruma, blogova i drugih vrsta interaktivno, webom dostupnih i objavljivih tekstualnih i drugih multimedijskih sadržaja koje kreiraju njegovi korisnici. Na web sjedištu takve vrste korisnik za razliku od sadržaja u zatrpanom e-mail pretincu, može uvijek pronaći sadržaje vezane uz temu sjedišta bilo slijedivši njegovu inicijalnu strukturu bilo koristeći se taksonomijskim, heterarhijskim načinom upravljanja sadržajem kojemu može i sam doprinjeti.
Teze i informacije o kojima se raspravlja predstavljene su kao posebni forumi. U njima korisnici svoje iskaze mogu kreirati bilo koristeći tekst editor (FCKeditor modul) (s većim mogućnostima oblikovanja sadržaja, unosa slika i sl), bilo pritiskom na "Switch to plain text editor" kako bi naprosto tekstualno unijeli svoj sadržaj). Pritom korisnici prethodno pregledaju da li već postoji tema o kojoj žele govoriti - pa je njihov prilog tada replika [Post Replay] ili dolje [Replay] ili, po ulasku na neki od foruma (klikom na naslov foruma), kreiraju Novi sadržaj - "podtemu" [New Topic] i svrstavši ga potom (otvorivši izborno polje iznad) pod određeni forum.
Srodni su forumi obuhvaćeni zajedničkim "spremnikom". Npr. raspravljajući sadržaje u vezi teksta namijenjenog "Odgovornima", pristupati ćemo im klikom na gumb [POČETNA] (na plavo-tirkiznom gornjem izborniku) , pa na pripadni spremnik na koji će nas odvesti gumb [ODGOVORNIMA] potom na teze-forume 1. do 11.
Naravno, kraticama ispod "Nove teme", "Danas najčitanije teme", "Nedavni komentari", "Aktivne teme na forumu", kao i taksonomijom doći ćemo do sadržaja kojeg smo uočili uz manji broj klikova...
No i neki su drugi "spremnici" tema već priređeni i dohvatljivi, također na u plavom izborniku, na početnoj stranici , pod: [DRUGA RJEŠENJA], [STRATEGIJA[, [I TEHNOLOGIJE], [EHR], [INTEROPERABILNOST], [PROJEKTI] da ih se bilo dopuni drugim forumima koje možete predložiti Društvu bilo raspraviti kreiranjem novih sadržaja ("tema") [New Topic], odnosno replikama.
Prijava - predstavljanje
Svaki član Društva prvim prijavljivanjem [na početnoj stranici gore desno pod: Za članove HDMI: Predstavite se pa onda na stranici s naslovom "Korisnički račun", ispod polja a upis korisničkog imena klikom na Novi korisnik potom unosom/izborom svog korisničkog imena te upisom e-maila i antirobotske provjere unosom podataka (koji se upućuje na ovjeru članstva živoj osobi) i kasnijim predstavljanjem s tim korisničkim imenom, preuzima ulogu "clan HDMI" te s njome i ovlasti čitanja te neanonimnog objavljivanja vlastitih tema i replika u forumima. Dodatno, kao kreator teme, ima mogućnost (neobaveznog) kategoriziranja sadržaja ili na osnovu replika njegova naknadnog dokategoriziranja gradeći i sam mogućnost taksonomije odnosno folksonomija ovog web sjedišta.
Također dolje lijevo, pored izbornika Upute nalazi se i izbornik Moji podaci koji će logiranog korisnika odvesti na stranicu s koje može pod "Uredi" dopuniti svoje podatke, dodati svoju sliku, kao i ispunjavati "Address Book" za potrebe projekata i sl.
Anonimni korisnici mogu pristupiti sadržajima foruma oni koji se predstave sa autentificiraju bilo kao članovi Društva bilo s korisničkim imenom i lozinkom gost, mogu postati sadržaj.
Ubrzanje dostupa do sadržaja
Taksonomija u suvremenom upravljanju kreiranju i pristupanju web sjedištima korisnicima ubrzava dostup do traženih vrsta sadržaja, a autorima i organizatorima web sjedišta omogućava njihovo razvrstavanje pomoću termina kojima označavaju svoje sadržaje. Te oznake/kategorije mogu biti unaprijed zadane ili ih se pridjeljuje tijekom objavljivanja (folksonomija). Time je dostup sadržaju pospješen multidimenzionalnim, terminskim, koordinatama povezanim u jedan illi više rječnika koji čine taksonomiju web sjedišta. Zahvaljujući tomu se npr. zahtjevu da tekstovi o mjerama imaju i podstrukturu koji ih razvrstava na kratkoročne, srednjoročne ili strateške, lako udovoljava, označivši post primjerenim nizom terminima (ili sintagmom od više riječi odijeljenom zarezom): mjere, kratkoročne u jednom slučaju ili mjere, srednjoročneu drugom ili mjere, strateške u trećem sl.
Svim se ovim navedenim i mnogim drugim, ovdje nenavedenim i neistraženim činiteljima novih oblika kulture rada, suradnjom putem Interneta, još uvijek čudimo istražujući ih pod nazivom "mrežni efekt" uočavajući kako nam oni znatno štede organizacijsku energiju, pospješuju mogućnost rasprava i usklađivanja, doprinose razmjeni najrazličitijih rezultata stvaralačkih procesa i pojašnjavanja ideja, npr. u suradnim fazama stvaranja nove vrijednosti, pri obrazovanja i sl...)
Možemo li eksplicirati što je u takvom, web asinkronom obliku rada, toliko dobro?
Efikasnije sredstvo od svih drugih za brzo i jeftino pripremanje i razmjenjivanje poruka jedan prema svima i to prostorno dislociranima.
Iako se može publicirati raznim mobilni putevima a obavijest o novom postu dobiti na e-mail, u odnosu na e-mail listu, web forum smanjuje količinu mrežnog sadržaja a web sjedište ostvaruje i omogućuje naknadno snalaženje u slučaju kompleksnije strukture okupljenog sadržaja.
Nikome ne smeta ako govorimo u glas. Svatko će poruku primiti razgovjetno bez bojazni da će nestati.
Možemo sami odrediti vrijeme slanja poruka koje zatim ne nestaju odlaskom iz prostorije za sastanak.
Podstiče ekološku svijest i kulturu suvremenog rada praktično pokazujući koliko se toga bez troškova dolaženja i putovanja učiniti i demokratski dogovoriti.
Oni koji su ovladali ovom pismenošću obično će sadržaj bolje dokumentirati i povezati s drugim sadržajima olakšavši bilješke primateljima.
...
Sadržaju je moguće vraćati se i dorađivati ga. (Sve su dorade dobrodošle, i ovdje!)
A što je otegotno? Koje su stramputice i opasnosti?
Zahtijeva održavanje sjedišta.
Zahtijeva održavanje rječnika..
Zahtijeva zaštitu od spama. (Za sada je aktiviran Mollom u verziji free).
Zahtijeva uredništvo koje će povremeno sažimati sadržaje.
Preširokim članstvom uvijek postoji opasnost od rasplinjavanja ili probijanja spam zaštite...
...
Pridružite se i vi u tom pojašnjavanju!
Ovo je sjedište napravljeno u open source okružju (frameworku) zajednice Drupal, primijenjen je i njegov hrvatski prijevod o čijem razvoju možete pročitati na adresi http://drupal.org/project/hr a sama je aplikacija dijelom razvijena na izboru modula Openpublish. Sistem administrator Medicinskog fakuleta po odobrenju zagrebačkog Medicinskog Fakulteta otvorio je sjedište i brine o sigurnosnim kopijama, a cjelokupnu primjenu i prilagodbu napravio je član HDMI Z. Papeš, a surađivali su i Vedran Papeš, student informatike na VHZK te s grafičkim prilozima VK Papeš . Stoga su i informacije, isprike, zahvalnosti i primjedbe za sustav primjenjive navedenim redom.
Upoznajte i:
Jono Bacon,The Art of Community: Building the New Age of Participation (Theory in Practice) ,
Dan Zarrella, The Social Media Marketing Book, O'Reilly, Sebastopol 2009